Kuredu Island Resort – for voksne og familier
10 dage, Inkl. all-inclusive fly og transfer t/r resort
Kuredu Island Resort er et fantastisk resort der henvender sig til både familier og voksne gæster. Her kan I som familie bo op til 5 sammen i en beach villa på stranden. Rejser I uden børn kan I vælge at bo i Sangu-afdelingen som er forbeholdt voksne gæster, med egen restaurant og swimmingpool.
I kan glæde jer til et fantastisk husrev, flere kilometer med hvid sandstrand og mange faciliteter for alle aldre på land og til vands.
Transfer t/r resort med vandfly er altid inkluderet i vores priser.
Højdepunkter fra rejsen
Få overblikket
Hoteller
Kuredu Island Resort & Spa
Kuredu Island Resort & Spa
Kuredu Island er en større ø, der henvender sig til familier såvel som voksne, der søger fred og ro. Øen er en af de større efter maldiviske forhold (1800 x 325 m) og har et designeret område kun for voksne gæster.
Turen til Kuredu fra Male er med ca. 35 min smuk vandfly tur, herefter lander I lige ved den smukke, hvide sandstrand. Øen har et rigtig godt husrev direkte fra strande, så selv de mindste kan være, med når der skal kigges på farvestrålende fisk og havskildpadder. Her er masser af aktiviteter at tage sig til både til lands og til vands: alverdens vandsportsfaciliteter, tennis, padel, fitness, yoga, lille golfbane, lækker spa-afdeling og kids-club for de mindste.
Resortet har flere lækre a la carte restauranter at vælge mellem, og gode buffet restauranter som er tilknyttet de forskellige villa-kategorier. Dertil kommer flere hyggelige barer, hvor I kan få serveret kølige drinks under en palme. mens I nyder den smukke solnedgang.
Værelseskategorierne er mange, og inddelt alt efter om I er en familie, eller voksne der rejser sammen. De har alle gratis wifi, møbleret terrasse, solstole, minibar og Nespresso makskine. De fleste værelseskategorier kan også bookes med jacuzzi:
Beach bungalows til max 3 personer
Beach villa, premium beach villas, jacuzzi beach villas til max 2 voksne og 2 børn
O Beach villas og O Jacuzzi beach villas til max 2 voksne og 2 børn
Deluxe beach villas til max 2 voksne og 3 børn
Sangu jacuzzi beach villa, sangu water villas til max 2 voksne (ingen under 18 år)
O' og Sangu villaerne har deres egne restauranter og pool områder tilknyttet.
Kuredu bookes med helpension, all-inclusive Plus eller all-inclusive Gold
Dagsprogram
Dag 1:
Afrejse Danmark
Afrejse med til Male med 1 flyskift undervejs.
Dag 2:
Ankomst Maldiverne
						Ved ankomst til Male lufthavn checker I ind på Kuredu Resort, som sørger for, at I kommer videre til vandfly-lufthavnen, der ligger 10 min. kørsel derfra i minibus. Turen med vandfly tager ca. 35 min., og undervejs kan I nyde den fantastiske udsigt fra 1 km højde, det krystalblå hav og smukke atoller. 
Ved ankomst til Kuredu møder I den kridhvide strand, og det smilende personale får jer godt checket ind i jeres villa.					
- Overnatning: Kuredu Island Resort & Spa
Dag 3-8:
Maldiverne
						Kuredu er en af de større øer på Maldiverne - helt præcist måler den 1800x325 m. Hele vejen rundt kan I nyde det krystalblå hav, og den smukke strand der er omkranset af palmerne. 
Kuredu har et stort udbud af aktiviteter som tennis, fitness, vandsport som havkajak, surfing og selvfølgelig snorkling. Husrevet er tæt ved stranden, så selv de mindste kan være med når der skal kigges på farvestrålende fisk og havskildpadder. I kan også vælge at slænge jer i en solstol og nyde freden fra jeres terrasse. 
Måltiderne er der kælet for - afhængig af hvilken villa-kategori I bor i, er der en lækker restaurant tilknyttet som serverer veltilberedte retter. Ønsker I at spise på en af de 5 a al carte restauranter er det også muligt.					
- Overnatning: Kuredu Island Resort & Spa
- Forplejning: All-inclusive plus
Dag 9:
Hjemrejse fra Maldiverne
Nyd morgenen langs stranden og den lækre morgenmad inden I afhentes for hjemrejse til Danmark
- Forplejning: All-inclusive plus
Dag 10:
Ankomst Danmark
Priser
Inkluderet i rejsen:
- Flybillet Male t/r inkl. bagage og forplejning ombord
- Transfer t/r lufthavn med vandfly
- 7 nætter i beach villa inkl. all-inclusive plus
- Alle skatter og afgifter
- Rejsegarantifond og ansvarsrisikoforsikring
Ikke Inkluderet:
- Afbestillingsforsikring (7 % af prisen)
- Rejseforsikring
Tilkøbsmuligheder:
- Rejsen kan forlænges på Maldiverne eller med storby-stop
- Kontakt os for andre villakategorier eller voksen-afdeling
Generelle betingelser:
Bemærk at ovenstående priser er fra-priser. Kontakt os for eksakt pris på ønsket afrejsedato.
Der tages derfor forbehold for udsolgte flyafgange, hoteller mv.
Priserne er baseret på, at min. 2 voksne rejser sammen.



 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
						
											 
						
											 
						
											 
						
											 
						
											 
						
											