Constance Lemuria på Praslin - det bliver ikke meget bedre. Hotellet er et af Seychellernes mest eksklusive resort, og her får I ikke kun fantastisk service og gastronomi på et meget højt plan men også en unik beliggenhed: i frodig tropisk have, med egen 18-hullers championship golfbane og mellem 3 smukke strande, hvoraf Anse Georgette er kåret til en af verdens smukkeste. Her kan I i månederne oktober - februar opleve havskildpadderne lægge deres æg.
Et ophold på Constance Lemuria er noget helt særligt, ikke mindst på grund af de smukke omgivelser hvor alt er bygget i harmoni med naturen. Swimmingpoolen strækker sig i 3 niveauer fra klippetoppen ned til strandkanten, og golfbanen snor sig gennem mangrove og åbne vidder med udsigt til Det Indiske Ocean. Uanset om I spiller golf eller ej, må I ikke gå glip af et besøg ved hul nummer 15, hvorfra I kan nyde solnedgangen med en kølig drink.
Her er alle ønskelige faciliteter: fitness, tennis, vandsport, flere restauranter der tilbyder lækre retter samt mountain bike udlejning, så I kan udforske øen på egen hånd. Ønsker I at komme på bådture eller rundt på øen, kan det bookes hos conciergen på resortet.
Suiterne og villaerne er alle lækkert indrettede i afdæmpede farver og naturens materialer med alle moderne faciliteter. Suiterne har plads til op til 2 voksne og 2 børn under 12 år. Villaerne fås med plads til op til 9 personer.
Et luksus-resort udover det sædvanlige velegnet til ferie for par, såvel som familie- og generationsferie.