Find din drømmerejse

Exotic Beach Holidays, Island Hopping Adventures, Guided Tours, and Multigenerational Trips

Filtre

Madlavningskursus og vandring i Candi Dasa

Madlavningskursus og vandring i Candi Dasa

Heldagsudflugt

Gør jer klar til en spændende halvdagstur mod den østlige del af Bali. (Turen tager ca. 6 timer fra/til den sydlige del af Bali) Turen kombinerer naturoplevelser med et autentisk madlavningskursus inklusiv en lækker frokost med udsigt over frodige grønne rismarker og det dybblå indiske ocean.

I bliver hentet på jeres hotel kl. 8:30 af jeres lokale guide, hvorefter turen går mod det fredfyldte Østbali. Efter ca. halvanden times kørsel, kommer I til en landsby i Candi Dasaområdet hvorfra turen starter omkring kl. 10. Sammen med den lokale guide starter I en times vandring. Undervejs lærer I om den balinesiske levemåde, landbrug og familie traditioner. I slentrer langs smukke rismarker og måske I undervejs møder nogle af de lokale ænder kaldet bebek. I slutter af ved et boligområde, hvor I får sat billeder på alt det, den lokale guide har fortalt undervejs.

Herefter fortsætter I vandringen langs smukke tropiske skove, hvor I lærer mere om områdets flora og fauna. Her får I chancen for at finde eksotiske planter som bambus, banan, kakao, kaffe, papaya og meget andet. I lærer hvordan balineserne bruger planterne til madlavning, healing eller til produktion af den lokale palmevin kaldet Tuwak. Slut jeres vandring af med en frisk kokosnød, så energiniveauet kan komme op igen. I slutter ved et tempel, hvor den lokale guide vil fortælle om bøn, ceremonier og hellige traditioner. Derefter hopper I ind i bilen og bliver kørt til Pegubugan Mountain Gazebo.

Når I når toppen af bjerget vil I blive mødt af en betagende udsigt over rismarker og havet mod øen Nusa Penida. Nyd en forfriskende velkomstdrink inden I slutter jer til en balinesisk kok og hans team for et autentisk madlavningskursus i unikke rammer. Undervejs i det 1-times lange kursus, vil I være med i tilberedningen af traditionelle retter og selvfølgelig få de hemmelige opskrifter af kokken. Når maden er tilberedt, er det blevet tid til at smage på herlighederne. Nyd det skønne måltid med en kold drink og udsigten over det fantastiske landskab.

Herefter bliver I kørt tilbage til jeres hotel. Ligger jeres hotel i syd, vil I på vejen tilbage gøre et kort stop ved den berømte flagermusgrotte, Pura Goa Lawah, samt ved stranden, hvor de lokale bønder høster naturligt havsalt under svajende kokospalmer. (BDT-390)

Turen kan ikke bestilles som privat udflugt og udgår kun fra den sydlige del af Bali.

 

Pris ved 1 person kr. 1690,-
Pris ved 2+ personer kr. 890,- pr. pers.
Pris børn (2-12år) kr. 390,- pr. pers.